معرفی اسید اچ :

اسید اچ را می توان در ترمیم های کامپوزیتی و درمان های زیبایی و ارتودنسی و همچنین باعث افزایش قدرت باندینگ در درمان استفاده کرد.

اسید اچ جهت افزایش چسبندگی کامپوزیت به دندان و مناسب برای نفوذ به تمامی شکاف های موجود در دندان از دست رفته و با اطمینان از اینکه به بخش های دیگر وارد نمی شود.

اچینگ به معنای ناصاف کردن سطح مینای دندان توسط اثر یک اسید ضعیف است، با بکار بردن اسید بر سطح مینا مرکز منشورهای مینایی در اسید حل شده سپس کامپوزیت به داخل این حفرات میکروسکوپی نفوذ کرده و گیرهای مکانیکی بدست می‌آید. 

اچ کردن کشش سطحی مینا را که همیشه به‌منظور ایجاد حداکثر باندینگ لازم است، افزایش می‌دهد. از آنجائی که اچ کردن گیر و ثبات ماده پرکردگی را افزایش می‌دهد بنابراین ساخت و تراش حفره گیردار ضروری نخواهد بود و کار تهیه حفره ساده‌تر شده است. 

استفاده از پین‌های فلزی که قبلاً جهت افزایش گیر در رزین استفاده می‌شدند با کاربرد اسید اچ تا حدودی حذف شده است. باند نزدیک رزین به مینا میزان تغییر رنگ لبه‌ها را هنگام استفاده از هر نوع پرکردگی کاهش می‌دهد. 

پس از میزان نفوذ میکروسکوپی کاسته شده است. بنابراین روش اسید اچ یک روش محافظه‌کارانه است که توسط آن خیلی از عیوب و نقائص و مسائل زیبایی را می‌توان ترمیم و تصحیح نمود.

سرامیک های دندانی به عنوان موادی ارزیابی می شوند که می توانند نمای دندان های طبیعی را بازسازی کنند. اچ کردن سطح داخلی ترمیم های سرامیکی با هیدروفلوئوریک اسید و به دنبال آن کاربرد عامل جفت­کننده سیلانی روشی شناخته و توصیه شده برای افزایش استحکام باند می باشد. هدف اچ کردن ساختار سرامیکی، افزایش خشونت سطحی و انرژی سطحی و تمیز کردن ناحیه باند می باشد.

معتبرترین برندهای تولید کننده اسید اچ:

  • DIADENT
  • BOSWORTH
  • META BIOMED 

*****************

برای خرید مواد و تجهیزات دندانپزشکی به صورت مستقیم و بدون واسطه با ما تماس بگیرید