روکش های دندانی معمولا لایه های نازکی از مواد کامپوزیتی و یا پرسلن هستند که برای قرار دادن آن روی دندان ها و جهت بهبود شکل، رنگ و ظاهر کلی آنها ساخته می شوند.

پرسلن نسبت به کامپوزیت می تواند فضاهای بزرگتری را پر کند.

این روکشها در مقایسه با روکشهای "pfm" که روتین مطبهای دندانپزشکی است بسیار طبیعی تر به نظر میرسد چرا که فلزی در زیر آن به کار نرفته است.

لبه فلزی ناشی از روکشهای "pfm" معمول وجود ندارد.

اگر کسی به آلیاژهای موجود در فلز آلرژی داشته باشد، میتواند این روکشها را مد نظر داشته باشد.

پرسلن جاکت کراون، که بیش از صد سال پیش با عنوان روکش تمام سرامیک ابداع شد و بسیار ضعیف است و به همین دلیل امروزه زیاد مورد استفاده نیست.

پرسلنهای مدرن، که ادعا دارند با همان زیبایی جاکت کراون استحکام بالاتری دارند.

اصطلاح پرسلن به خانوادهایی از مواد سراميكی اشاره دارد كه در درجه حرارت های بالا پخته می شود.

يک ونيراستتيک پرسلن(لامينيت ونير) لايه ای از پرسلن است كه به سطح دندان تراش خورده، باند می شود و نمای بد دندان را می پوشاند. 

ونيرهای پرسلنی در لابراتورهای دندانپزشكی ساخته مي شود، در ابتدا ونيرهای پرسلنی از پرسلن فلدسپاتيک ساخته شده و ‏"sinter‏" می شد. اخيرا اغلب ونيرهای پرسلنی با ‏"heat pressing"‏ ساخته شده و از ‏"leucite-reinforced‏" يا ‏"lithium-dislicate‏" براي ساختشان استفاده می شود. 

برای بدست آوردن چسبندگی كافی، مينای دندان را با اسيد فسفريک و سطح باندينگ پرسلن را با اسيد هيدروفلوريک اچ مي كند. كامپوزيت رزينی كه به طور اختصاصی جهت باند شدن به سراميک فرمول بندی می شود، به عنوان ادهزيو به كار می رود.

معتبرترین برندهای پرسلن:

  • DENTSPLYSIRONA
  • KURARAY

******************

برای خرید مواد و تجهیزات دندانپزشکی به صورت مستقیم و بدون واسطه با ما تماس بگیرید