بی حسی موضعی یکی از روش های بسیار رایج دندانپزشکی به شمار می رود، از این رو کار بیمار و دندانپزشک را تسهیل می بخشد.

شیشه‌ای استوانه‌ای شکل با درپوش پلاستیکی است که داروهای بی‌حسی و سایر مواد لازم در‌ آن قرار گرفته‌اند. 

از جمله مواد دیگری که علاوه بر داروی بی حسی در یک کارپول وجود دارد، ماده تنگ کننده رگ ها است.

فاكتورهای موثر در کارایی و دوام بی حسی های موضعی:

تزريق صحيح آناتوميک دارو در مجاورت عصب مورد نظر

خواص شيميايی دارو؛ مانند حلاليت در غلاف عصبی يا حضور رگ فشار همراه با فعاليت داخلی دارو.

به عنوان قانون كلی، مدت زمان بی حسی در بافت نرم بيشتر از  پالپ باقی می ماند.

بی حسی های موضعی با اثر طولانی مدت مانند بوپی واكائين، قوياً محلول در چربی و محكم به ساختارهای lipid و پروتئين غشاء عصبی هستند. آنها وقتی به صورت بلاك منديبولار تزريق می شوند، باند شده و بی حسی پالپی طولانی می دهند، ولی در حالت انفيلتره يا PDL كوتاه اثرند.

بی حسی های موضعی دارای خاصيت ذاتی گشادکنندگی عروق هستند، به خصوص ليدوكائين. به طوری كه بدون رگ فشار به سرعت از محل تزريق پخشی میشوند. مپی واكائين و پريلوكائين اثر وازوديلاتوری كمتری دارند و بدون رگ فشار نيز تا 55-30 دقیقه بی حسی پالپی فراهم می کنند.

انواع بی حسی:

دو نوع بیهوشی وجود دارد:

"موضعی و عمومی"

آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکایی (AAPD) بی حسی موضعی را به عنوان «از دست دادن موقت احساس، از جمله درد در یک قسمت از بدن در اثر استفاده از یک عامل موضعی و بدون کاهش سطح آگاهی» تعریف می کند. 

در واقع، دندانپزشک بخشی از دهان را با تزریق دارو به لثه یا گونه داخلی بی حس می کند؛ شما می توانید در تمام طول کار بیدار بمانید. بیهوشی عمومی، شما را برای مدت زمان طولانی آرام می کند و تنفس شما از طریق یک لوله هوا امکان پذیر می شود.

عوارض بی حسی موضعی:

عوارض جانبی بی حسی موضعی چندان رایج نیست، اما گاهی ممکن است به وجود آید. بی حسی فراتر از قسمت تحتانی دهان گاهی دیده می شود. به عنوان مثال در پی تزریق در لثه، دارو ممکن است باعث افتادن پلک یا عضلات صورت شود. پس از برطرف شدن بی حسی، این افتادگی نیز برطرف می شود. در ادامه چند مورد از سایر عوارض جانبی بی حسی موضعی می آید:

ناتوانی در بستن چشم:

اگر در پی بی حسی نمی توانید پلک یکی از چشم های خود را ببندید، دندانپزشک می تواند تا زمان برطرف شدن بی حسی چشم، پلک را با چسب ببندد تا خشک نشود.

هماتوم:

هماتوم به تورم خونی اطلاق می شود. این حالت زمانی اتفاق می افتد که سوزن بی حسی با رگ خونی برخورد می کند.

تپش قلب:

داروهای مخدر در بیحسی می توانند تپش قلب را برای یک یا دو دقیقه افزایش دهند. اگر متوجه تپش قلب خود شدید، موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

آسیب عصبی:

اگر سوزن به طور مستقیم به عصب برخورد کند، ممکن است فرد دچار بی حسی و دردی شود که برای هفته ها یا ماهها طول می کشد. آسیب عصبی در تزریق موضعی بسیار نادر است.

بهترین راه برای جلوگیری از هر گونه عوارض بی حسی موضعی رعایت دقیق نکات بهداشت دهان و دندان است. روزی دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا از هزینه برای ترمیم دندان های خود پیشگیری کنید.

معتبرترین برندهای تولید کارپول بی حسی:

SEPTODONT  فرانسه

NOVOKOL  کانادا

INIBSA DENTAL  اسپانیا

*******************

برای خرید مواد و تجهیزات دندانپزشکی به صورت مستقیم و بدون واسطه با ما تماس بگیرید