ایمپلنت دندانی بخشی است که به عنوان ریشه دندان در داخل استخوان فک قرار گرفته و تاج دندان روی آن بازسازی می شود. از مزایای ایمپلنت این است که نیازی به تراشیدن دندانهای مجاور ندارد و درنتیجه هیچگونه آسیبی به سایر دندانها وارد نمی سازد. ایمپلنت به عنوان بهترین راه حل برای جایگزینی دندانهای از دست رفته شناخته شده است، چرا که ظاهری کاملاً طبیعی دارد و با دندانهای طبیعی افراد هیچگونه تفاوتی ندارد. بیمار در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن کاملاً احساس آسایش می نماید.

تقریبا ایمپلنت دندانی یکی از بهترین روش های درمان بی دندانی است.

ایمپلنت شامل 3بخش اصلی میباشد:

  • فیکسپر
  • اباتمنت
  • تاج دندان

چنانچه فردی دندان خود را از دست بدهد ، ایمپلنت و یا همان فیکسچر در اندازه و فرم همان ریشه به جای آن قرار داده می شود. کاندیدای ایده آل برای ایمپلنت کسی است که از نظر سلامت عمومی در شرایط مناسبی باشد و میزان استخوان کافی برای نگهداری ایمپلنت داشته باشد و لثه های سالم و عاری از التهاب داشته باشد.

فیکسچرها قطعاتی در اندازه دندان طبیعی هستند. 

فیکسچرها توسط ابزار بسیار دقیقی کنترل شده و توسط دستگاه های بسیار دقیق ساخته می شوند.

در صورتی که بیماری لثه داشته باشید ، باید ابتدا بیماری توسط متخصص لثه برطرف شود و سپس شما به مانند یک فرد سالم می توانید از ایمپلنت استفاده کنید. از آنجایی که ایمپلنت در ارتباط مستقیم با استخوان و لثه شما است ؛ بهترین فرد جهت ارزیابی ناحیه بی دندانی ، انتخاب نوع ایمپلنت و جراحی ایمپلنت ، متخصص لثه است که حتی می تواند بهترین مشاور شما پس از قراردهی ایمپلنت از نظر نحوه نگهداری و بهداشت ایمپلنت باشد. مدتی پس از قراردهی ایمپلنت (حدود ۶ هفته) دندانپزشک و یا متخصص پروتز شما می تواند نسبت به قراردهی روکش بر روی ایمپلنت اقدام کند..

ایمپلنت دندان سه قسمت اصلی دارد که عبارتند از:

تاج دندان:

تاج دندان شبیه دندان طبیعی است که می تواند از مواد مختلفی ساخته شود . برای مثال می توان آن را از موادی مانن سرامیک و یا پرسلن تهیه کرد.(پروتزها که همان تاج دندان هستند و به اباتمنت وصل می شوند)

فیکسچر:

یایه ایمپلنت یا همان فیکسچر از مهمترین بخش های ایمپلنت دندان به شمار میرود. 

فیکسچر به صورت پیچ و جنس آن از تیتانیوم است که به استخوان فک جوش خورده و پایه ای محکم بری نگه داشتن تاج دندان مصنوعی به وجود می آورد. فیکسچر زیر خط لثه قرار میگیرد و تنها بخش از ایمپلنت دندانی است که در ظاهر دیده نمی شود.

کانکتور:

کانکتور که گاهی اوقات اباتمنت نیز نامیده می شود یک رابط بین فیکسچر و تاج ایمپلنت است تا یک واحد کامل ایمپلنت ، شبیه یک دندان واقعی را به وجود آورد. اباتمنت را میتوان ابزاری که برای ثابت نگه داشتن تاج دندان مصنوعی بر روی پایه ایمپلنت نامید.

اباتمنت ها معمولا به شکل شش وجهی و یا هشت وجهی هستند.

نحوه درمان با ایمپلنت:

 این درمان به صورت گروهی (Team work) انجام خواهد شد که شامل  شما ، متخصص لثه و دندانپزشک شما است که پس از ارزیابی ناحیه و تعیین محل و نوع ایمپلنت ، درمان را شروع می کنند که شامل موارد زیر است:

  • قراردهی ایمپلنت یا Fixture در ناحیه بی دندانی
  • انتظار به مدت ۶ هفته تا ترمیم مناسب ناحیه
  • قراردهی روکش توسط دندانپزشک و یا متخصص پروتز
  • قراردهی تعداد زیادی ایمپلنت و قراردهی بریج بطور ثابت
  • قراردهی تعداد محدودی ایمپلنت معمولا ۴ یا ۵ عدد و استفاده از آن ها برای افزایش گیر پروتز متحرک شما.

در صورتی که استخوان کافی در ناحیه بی دندانی وجود نداشته باشد، مثلا در اثر تصادف ، ضربه و یا این که مدت زیادی از کشیدن دندان گذشته باشد و استخوان تحلیل رفته باشد، می توان ابتدا پیوند استخوان انجام داد و پس از حدود ۶ ماه اقدام به گذاشتن ایمپلنت کرد.

"ایمپلنت دندان بهترین روش برای جایگزین کردن دندان از دست رفته است"

ایمپلنت های دندانی می توانند تا سالهای زیاد و بدون هیچ گونه مشکلی در جایگاه خود بافی بمانند.

لازم به ذکر است که راه های زیادی برای پر کردن دندان های از دست رفته وجود دارد ولی متخصصان دندانپزشکی استفاده از ایمپلنت را بهترین روش برای جایگزین دندان از دست رفته می دانند.

(ایمپلنت معمولا برای افرادی که یک و یا چند دندان خود را از دست داده اند استفاده می شود) 

ایمپلنت ها در سوراخی که دندانپزشک و یا متخصص ایمپلنت با جراحی و با استفاده از دریل در استخوان فک بیمار ایجاد می کند ، کاشته می شود.

جنس ایمپلنت چیست؟

جنس ایمپلنت معمولاً از فلزات مختلف و یا سرامیکهایی با ساختار مشابه استخوان است که با بافتهای بدن سازگاز هستند .در حال حاضر فیکسچر از فلز تایتانیوم خالص و اباتمنت و قطعات لابراتواری از آلیاژ های تیتانیوم ساخته می شوند.

ایمپلنت های دندانی همانند یک دندان طبیعی به نظر میرسد و مانند یک دندان طبیعی کار خواهد کرد. هر چند در برخی از بیماران اینکه ایمپلنت همانند یک دندان طبیعی به نظر برسد ممکن است که کاری سخت باشد، چرا که در برخی از موارد به دلیل میزان استخوانی که بیمار دارد، و مقداری که نیاز است تا ایمپلنت کار گذاشته شود و به طور صحیح کارکند، ممکن است ایمپلنت بیمار به صورت مستقیم قرار نگیرد و به صورت زاویه دار کار گذاشته شود.

آیا استفاده از ایمپلنتها برای هر فردی مناسب است؟
پیش از کاربرد ایمپلنت با دندانپزشک خود در این رابطه مشورت نمایید. برای استفاده از ایمپلنت سلامتی کامل بدن و همچنین دارا بودن استخوان فک و لثه های سالم از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر شما سابقه بیماری مزمن داشته باشید و یا مبتلا به براکسیسم (سایش دندانها) و یا امراضی از جمله دیابت و غیره باشید، میزان موفقیت ایمپلنت کاهش می یابد. علاوه بر این افرادی که از سیگار و مشروبات الکلی مصرف می کنند مورد مناسبی برای این عمل به شمار نمی روند. به علاوه سن بیمار را می توان یکی از مهمترین فاکتور ها در نظر گرفت.

تاج دندان مصنوعی می تواند به صورت پهن ساخته شود تا فاصله بین دندان ها را به صورت کامل بپوشاند.

"متخصصان دندانپزشکی بر این باورند که دوام و عمر مفید ایمپلنت دندان می تواند تا 25 سال باشد"

*****************

برای خرید مواد و تجهیزات دندانپزشکی به صورت مستقیم و بدون واسطه با ما تماس بگیرید